Motyl i skafander (2007)

Le Scaphandre et le papillon

Ocena: 8.6/10 (4932)
Motyl i skafander Prawdziwa historia mężczyzny, redaktora naczelnego francuskiego „Elle”, który po paraliżu został uwięziony we własnym ciele.

„Motyl i skafander” to amerykańsko- francuski film biograficzny w reżyserii Juliana Schnabel. Film przedstawia prawdziwą historię redaktora naczelnego francuskiego wydania znanego na całym świecie czasopisma „Elle”. Jean-Dominique Bauby odnosił sukcesy w pracy jako redaktor, miał szczęśliwą rodzinę i piękną kochankę. Jedna chwila zmieniła całe jego życie. W wieku 43 lat został sparaliżowany w wyniku udaru mózgu. Paraliż objął całe jego ciało z wyjątkiem lewego oka. Dzięki pomocy pielęgniarki nauczył się komunikowania ze światem za pomocą mrugnięć. Bauby w ten sposób napisał książkę pełną wspomnień, a także będącą poruszającym świadectwem osoby, która jest uwięziona we własnym ciele. Mężczyzna opowiada w niej także o niezwykłych podróżach, jakie odbywał w swojej wyobraźni i o walce o sens życia. Jego wewnętrzny świat to motyl uwięziony w skafandrze ciała.

 

Długość: 01:52:51
Gatunek: Biograficzny, Dramat

Premiera: 2008-01-18 (Polska) 2007-05-22 (Świat)

Produkcja: Francja, USA
Reżyseria: Julian Schnabel
Scenariusz: Ronald Harwood

Muzyka: Paul Cantelon
Zdjęcia: Janusz Kamiński
Na podstawie: Jean-Dominique Bauby

Główni aktorzy:

Mathieu Amalric, Emmanuelle Seigner, Marie-Josée Croze, Anne Consigny, Patrick Chesnais, Niels Arestrup, Olatz López Garmendia, Jean-Pierre Cassel

Galeria zdjęć:

Motyl i skafander - Zdjęcie 1Motyl i skafander - Zdjęcie 2Motyl i skafander - Zdjęcie 3Motyl i skafander - Zdjęcie 4Motyl i skafander - Zdjęcie 5Motyl i skafander - Zdjęcie 6Motyl i skafander - Zdjęcie 7Motyl i skafander - Zdjęcie 8

Komentarze:

Kod         

Powiązane:

Hitchcock
Hitchcock

Film opowiada historię powstania słynnego horroru „Psychoza” oraz miłości reżysera Alfreda Hitchcocka i jego żony Almy.
Żelazna Dama
Żelazna Dama

Film prezentuje historię Margaret Thatcher. Udało się jej przedrzeć do świata polityki, który był opanowany przez mężczyzn.
Million Dollar Arm
Million Dollar Arm

To oparta na faktach historia agenta J.B. Bernsteina, który znalazł utalentowanych baseballistów Rinku Singha i Dinesha Patela dzięki reality show.
Pianista
Pianista

Film opowiada historię wybitnego kompozytora i pianisty żydowskiego pochodzenia – Władysława Szpilmana.

Wszystkie
Najpopularniejsze
Najbardziej Oczekiwane


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 1 2 3 4 5 6 7 8 9